کد خبر : 2431
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 آذر 1402 - 19:40

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان:

ایرانیان مبدع سند مالکیت هستند

ایرانیان مبدع سند مالکیت هستند
مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: از دیرباز املاک و اراضی ایرانیان هویت و سند مالکیت داشته و حدود و مساحت آن در دفاتر مخصوص ثبت و ضبط می‌شده است.

به گزارش رودبار ما، به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، صبح امروز مدیر کل ثبت استان با اعضای هیئت مدیره مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان کرمان دیدار و در خصوص وضعیت حدنگاری استان و توسعه همکاری‌های فی‌مابین گفتگو کرد.

هاشمی با اشاره به اینکه ایرانیان مبدع سند مالکیت اند، ابراز داشت: علیرغم اینکه در حوزه صدور اسناد مالکیت اراضی ملی که تحت اداره دولت است آمار ۹۹/۶ درصدی حدنگاری را به ثبت رسانده ایم ولی در زمینه صدور اسناد اشخاص حقیقی به علت رونق اسناد قولنامه‌ای و عدم توسعه فرهنگ ثبت رسمی در میان عموم مردم، متاسفانه در عرصه جهانی جایگاه مطلوبی از حیث حدنگاری نداریم.

وی تصریح کرد: حدنگاری و صدور اسناد رسمی مالکیت یک فرآیند متقاضی‌محور است که برای اقناع و ترغیب مالکین به اخذ سند، اقدامات لازم جهت آگاهی‌بخشی به عموم مردم در خصوص مزایای اسناد مالکیت حدنگار صورت گرفته است و این امر رشد ۶۰ درصدی تشکیل پرونده را در پی داشته است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان عنوان کرد: اسناد قدیمی دفترچه‌ای که بر خلاف اسناد مالکیت حدنگار فاقد نقشه و مختصات دقیق جغرافیایی و در بعضی موارد بدون ذکر ابعاد و مساحت هستند، به معضل بزرگی تبدیل شده و ضرورت دارد مالکین در اسرع وقت نسبت به تبدیل این نوع اسناد به تک‌برگ اقدام نمایند تا از بروز اختلاف در زمینه حد و مرز املاک جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر بالغ بر ۱۵۳ هزار فقره سند دفترچه‌ای در استان کرمان وجود دارد که به موجب تبصره ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار کلیه دستگاه‌ها از ارائه هرگونه خدمات به این اسناد منع شده‌اند و به نوعی اسناد دفترچه‌ای بی‌اعتبار شده اند.

فرمانده قرارگاه جهادی حدنگاری شهید سلیمانی با اشاره به نقش ویژه حدنگاری در رشد اقتصادی مناطق محروم استان اظهار داشت: صدور اسناد مالکیت موجب فراهم شدن بستر استفاده از تسهیلات بانکی و توسعه کشاورزی و اشتغال پایدار می‌گردد.

وی افزود: بدین منظور قرارگاه جهادی حدنگاری شهید سلیمانی با بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسان ادارات ثبت اسناد و املاک سراسر استان، بسیج و سایر دستگاه‌های اجرایی، در مناطق محروم استان آغاز بکار نموده و در این مسیر از مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان نیز یاری می‌طلبیم تا با همکاری و هم‌افزایی، میراثی ماندگار برای اهالی مناطق کمتر توسعه‌یافته بر جا گذاریم.

 

انتهای خبر/

برچسب ها :

ناموجود

رودبارجنوب

اقتصادی