کد خبر : 610
تاریخ انتشار : جمعه 4 فروردین 1402 - 15:11

ویدئو؛

مستندی کوتاه و زیبا از فعالیت گروه جهادی شهدای امنیت رودبارجنوب در ایام عید نوروز

مستندی کوتاه و زیبا از فعالیت گروه جهادی شهدای امنیت رودبارجنوب در ایام عید نوروز
گروه جهادی شهدای امنیت با حضور ۵۰ نفر از طلاب و دانش آموزان دهه هشتادی در ایام تعطیلات نوروز در روستاهای آبحیات و چاه شولیان رودبار جنوب مشغول فعالیت هستند.

فایل ویدیو

به گزارش سرویس اجتماعی رودبار ما، گروه‌های جهادی از کجا آمدند؟ از چه زمانی راه افتادند و روستا به روستا برای خدمت رفتند؟ خیلی‌ها نمی‌دانند که اولین گروه‌های جهادی سال ۵۷ تشکیل شد؛ در نخستین روزهای پیروزی. حرکتی آغاز شد برای آبادانی که هنوز ادامه دارد.

ایده اولیه ساده بود؛ اعزام گروه‌های ده نفری از دانشجویان برای خدمت به مناطق محروم با استفاده از امکانات ارتش. این ایده توسط یکی از اساتید دانشگاه تهران در نخستین روزهای پیروزی انقلاب مطرح شد و در فضای انقلابی آن روزها مثل بمب ترکید! خیلی‌ها پای‌کار بودند و کارها خیلی سریع پیش رفت؛ تا نیمه اسفند ۵۷ گروه‌های دانشجویان دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، شهید بهشتی و صنعتی اصفهان رسیده بودند به کردستان و گنبد و ترکمن‌صحرا. گروه‌هایی دیگر هم به شهرکرد و مسجدسلیمان و سیستان و بلوچستان رفتند برای محرومیت‌زدایی. 

ایده کلی تشکیل گروه‌های جهادی مطابق اهداف انقلاب اسلامی بود؛ محرومیت‌زدایی از مناطق دورافتاده ایران و عمران روستایی برای افزایش تولیدات کشاورزی. خیلی زود گروه‌های دیگر هم به دانشجویان پیوستند و گروه‌هایی از مساجد و مدارس و مراکز فرهنگی و… خودجوش راه افتادند و رفتند به سمت روستاها و شدند جهادگر. قسمت جالب ماجرا اینکه درواقع انقلاب اسلامی با جهاد سازندگی به روستاها رسید؛ محرومان به چشم خود دیدند که حکومت خدمت برقرارشده است.

علی اکبر جرجندی مسئول گروه جهادی شهدای امنیت رودبار جنوب در گفت‌و‌گو با خبرنگار رودبار ما گفت: گروه جهادی شهدای امنیت با حضور ۵۰ نفر از طلاب و دانش آموزان دهه هشتادی در ایام تعطیلات نوروز در روستاهای آبحیات و چاه شولیان مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: گره جهادی شهدای امنیت در زمینه‌های عمرانی شامل تکمیل کرسی مسجد، سرامیک داخل مسجد و ساخت سرویس بهداشتی است.

مسئول گروه جهادی شهدای امنیت رودبار جنوب با بیان اینکه اکثر گروه جوانان دهه هشتادی هستند، بیان کرد: جوانان دهه هشتادی با اسم نویسی در مدارس به همراه طلاب مشغول فعالیت هستند.

جرجندی خاطر نشان کرد: در زمینه‌‌ی فرهنگی شامل کلاس حفظ قرآن، محفل انس با قرآن و آموزش سبک زندگی اسلامی طلاب خواهر مشغول فعالیت هستند.

انتهای خبر/پورحیدر

برچسب ها :

ناموجود

رودبارجنوب

اقتصادی