کد خبر : 1405
تاریخ انتشار : یکشنبه 15 مرداد 1402 - 8:33

بیماران مبتلا به مالاریا در جنوب کرمان اتباع غیرمجاز هستند

بیماران مبتلا به مالاریا در جنوب کرمان اتباع غیرمجاز هستند

به گزارش رودبار ما، به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، طاهره بیگ‌زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از اجرای کمپین برای مقابله با بیماری مالاریا در رودبار جنوب خبر داد و اظهار کرد: در سال‌جاری هفده مورد ابتلا به بیماری مالاریا در جنوب کرمان داشتیم که به جز یک مورد همگی از

به گزارش رودبار ما، به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، طاهره بیگ‌زاده معاون دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از اجرای کمپین برای مقابله با بیماری مالاریا در رودبار جنوب خبر داد و اظهار کرد: در سال‌جاری هفده مورد ابتلا به بیماری مالاریا در جنوب کرمان داشتیم که به جز یک مورد همگی از اتباع غیرمجاز پاکستانی یا افغانستانی هستند.

وی با اشاره به اجرای کمپین خانه به خانه در مناطق رودبارجنوب، اسلام آباد و زهکلوت به منظور بیماریابی مالاریا افزود: ورود اتباع خارجی غیر مجاز از کشورهای همسایه جنوب شرقی به کشور و انتقال آن‌ها از طریق استان سیستان و بلوچستان به منطقه دلیل شیوع و  افزایش آمار مبتلایان به مالاریا است.

بیگ‌زاده تصریح کرد: اتباع غیرمجاز که برخی از آن‌ها در افغانستان بطور ناقص درمان می‌شوند و تا چندین هفته می‌توانند ناقل انگل مالاریا باشند، متاسفانه دائما و  بطور قاچاقی در حال جابجایی و انتقال به سایر شهرها هستند که این امر می‌تواند در انتقال بیماری‌ها، خطر آفرین باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: از طریق شوراهای اداری شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه و ائمه جمعه آگاه سازی و اطلاع رسانی‌های لازم به مدیران و مردم جنوب کرمان صورت گرفته است.

بیگ‌زاده افزود: هماهنگی لازم با نیروی انتظامی صورت گرفته تا در صورت دستگیری باندهای اتباع خارجی غیر مجاز، هماهنگی لازم با معاونت بهداشتی برای نمونه گیری و تهیه لام آزمایشگاهی جهت بررسی در آزمایشگاههای مرتبط و بیمار یابی صورت پذیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از مردم درخواست کرد در شناسایی کلونی‌های اتباع خارجی غیر مجاز برای بیماریابی و کنترل آن همکاری لازم با مسئولان امر را مد نظر داشته باشند.

انتهای خبر/پورحیدر 

برچسب ها :

ناموجود

رودبارجنوب

اقتصادی