کد خبر : 509
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 اسفند 1401 - 13:11

پیشگامان، هلدینگ سرمایه‌گذاری و حمایت مالی و معنوی از ایده و کسب‌وکارها

پیشگامان، هلدینگ سرمایه‌گذاری و حمایت مالی و معنوی از ایده و کسب‌وکارها
راهبرد اصلی هلدینگ پیشگامان جهت تحقق اقتصاد دانش­‌بنیان، بسیج ظرفیت‌­های مالی و اعتباری جهت پشتیبانی از شبکه مردمی نخبگانی کشور است.

به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه خبری «رودبار ما» امروزه همگام با رشد روزافزون شکل‌گیری استارتاپ‌ها، واژه شتاب‌دهنده کسب‌وکار زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد. در واقع تمام استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا در ابتدای کار خود با چالش‌ها و موانعی مواجه خواهند شد. ازاین‌رو شرکت شتاب‌دهنده فعالیت‌هایی را در جهت حمایت، رشد و ثبات استارتاپ‌ها انجام خواهد داد.

به همین دلیل استارتاپ‌ها می‌توانند از طریق حمایت شتاب‌دهنده‌ها به موفقیت و رشد مدنظر خود دست یابند. هلدینگ پیشگامان یکی از انواع شتاب‌دهنده‌های موفق در کشور بوده که توانسته است با حمایت از استارتاپ‌های کشور، آنها را در طی مسیر پیشرفت و رشد همراهی کند.

 در اینجا قصد داریم که به معرفی هلدینگ پیشگامان پرداخته و در نهایت خدمات، طرح‌ها، چالش‌ها و رویدادهای آن را بیان کنیم.

 هلدینگ پیشگامان 

 هلدینگ پیشگامان با ماموریت تجاری­سازی طرح­ها و محصولات دانش­بنیان و همچنین مردمی­سازی زیست­بوم علم و فناوری شکل یافته است. در واقع هلدینگ پیشگامان  ماموریت دارد سه ضلع اضلاع حل مسئله که فناور حل مسئله، ظرفیت پشتیبانی و سرمایه­گذاری کشور و شبکه مسائل اولویت­دار کشور است را برای حل مسائل به یکدیگر متصل کند؛ ازاین‌رو در جهت تجاری­سازی پاسخ­های فناورانه مبتنی بر حل مسائل اولویت­دار با کمک بسیج منابع پشتیبانی­ها و نمایندگی‌های استانی خود سهم خود را در حل مسائل کشور ایفا کند.

راهبرد اصلی هلدینگ پیشگامان جهت تحقق اقتصاد دانش­‌بنیان، بسیج ظرفیت­های مالی و اعتباری جهت پشتیبانی از شبکه مردمی نخبگانی  کشور است که این امر با تمرکز بر مسائل و نیازهای فناورانه اولویت­دار جهت تجاری­سازی آنها و ایجاد ثروت و اشتغال عملی خواهد شد.

هلدینگ پیشگامان، به‌مثابه یک شتاب‌دهنده بوده که یکی از برنامه­های آن این است که بر روی طرح‌های نوآورانه سرمایه‌گذاری می‌کند. در واقع این شرکت بر روی طرح‌های نوآور و نوآور – فناورانه که در کشور وجود داشته و نیاز به حمایت دارد، سرمایه‌گذاری می‌کند. ازاین‌رو این حمایت شتاب‌دهی پیشگامان می‌تواند حمایت مالی بوده و یا حمایت و پشتیبانی فعالیت‌ها و رفع چالش‌های رفتاری، بازارشناسی، رقابت، امکانات زیرساختاری، مکان فعالیت کسب‌وکارها و… باشد.

 هلدینگ پیشگامان به دنبال افزایش موفقیت تجاری کسب‌وکارها است؛ لذا برای عملی‌کردن و رشد طرح‌ها و ایده‌های نوپای و کسب‌وکارها از هیچ نوع حمایت و سرمایه‌گذاری دریغ نخواهد کرد. این شرکت با ارائه حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود در مسیر رشد و پیشرفت کسب‌وکارها قدم خواهد گذاشت.

 همچنین هلدینگ پیشگامان به دنبال تحقق عدالت در زمینه نوآوری در سراسر ایران است. ازاین‌رو به ارائه خدمات پشتیبانی خود در شهرهای بزرگ و کوچک و مناطق روستایی می‌پردازد. در واقع هلدینگ پیشگامان در هراستان ایران نمایندگی دارد و استارتاپ‌ها می‌توانند برای کسب حمایت‌های این شرکت شتاب‌دهنده، از خدمات مجموعه و طرح‌های آن مطلع شوند.

خدمات هلدینگ پیشگامان

خدمات هلدینگ پیشگامان در ۳ دسته نمونه‌سازی، تجاری‌سازی و جذب سرمایه ارائه می‌شود. شرکت‌های دانش‌بنیان، از دسته مؤسساتی بوده که فعالیت‌های خود را برای توسعه علم و ثروت، تحقق اهداف اقتصادی، ایجاد دانش اقتصادمحوری، تولید کالاها و خدمات تجاری نوآور و… سامان می‌دهد. ازاین‌رو هدف شرکت دانش‌بنیان، تجاری‌سازی محصولات خود است.

شرکت‌های دانش‌بنیان برای رفع چالش‌های مالی خود هم می‌توانند از حمایت‌های دولت بهره گرفته و هم از حمایت‌ها و پشتیبانی اسپانسرها و شتاب‌دهنده‌ها بهره بگیرند. در نتیجه دریافت مزایای دولتی چون وام و تسهیلات بانکی، برخورداری از معافیت‌های مالیاتی و… می‌تواند به پیشرفت کسب‌وکار کمک بسزایی کند. البته قابل‌ذکر است که میزان سرمایه مالی دولت در بخش استارتاپ و دانش‌بنیانی کشور در مقایسه با سایر کشورها کم و ناچیز است. اما در مواردی نیز این مزایا و تسهیلات می‌تواند بسیار کارگشا بوده و به‌عنوان یک فرصت طلایی قلمداد شود.

البته رفع چالش‌های مالی کسب‌وکارهای نوپا از طریق شتاب‌دهنده‌ها نیز با مشکلات و سخت‌گیری‌های خاصی نیز روبرو خواهد شد. شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر به طور معمول علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی است که از میزان سودآوری آن مطمئن باشد. در واقع باید یک دوراندیشی مالی قوی برای کسب‌وکارهای نوپا در نظر گرفته شود تا به اجرای آن ترغیب گردد.

بااین‌وجود هلدینگ پیشگامان در جایگاه شتاب‌دهنده برای کسب‌وکار شما عمل کرده و ایده و طرح نو و جدید شما را به مرحله اجرا و کسب سود در بازار خواهد رساند. در واقع پیشگامان از طریق راهنمایی و هدایت استارتاپ‌ها، حمایت و پشتیبانی از آنها و تعیین مسیر پیشرفت و ترقی، نقش خود را جهت تجاری‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان انجام خواهد داد.

ازاین‌رو هلدینگ پیشگامان فعالیت‌های ایجاد ایده، طرح‌ریزی، اجرا و تحویل را جهت تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان انجام خواهد داد.

تجاری‌سازی به معنای فرآیندی است که ایده‌های نو و جدید از طریق روش‌های کسب‌وکار به مرحله اجرا و سودآوری می‌رسد. در واقع امروزه چه شرکت‌های دانش‌بنیان و چه شرکت‌های مستقل و دولتی، به دنبال کسب نتایج فعالیت‌ها و پژوهش‌های خود هستند؛ بنابراین تجاری‌سازی ایده و محصولات، همواره موردتوجه قرار می‌گیرد.

فرآیند تجاری‌سازی با ۷ گام محقق می‌شود که عبارت است از:

 1. ایجاد ایده نوپا
  تحقیق و بررسی ایده 
  راستی‌آزمایی و شناسایی نقاط قوت و ضعف ایده 
  ثبت ایده
  تحلیل بازار محصول
  تأمین مالی
  کسب مجوز و تولید محصول

فراموش نشود که تجاری‌سازی ایده‌های نو با موانع و چالش‌هایی مواجه خواهد شد. البته می‌توانید در این راستا از حمایت مؤسسات و شتاب‌دهنده‌ها برای کسب‌وکار خود نیز بهره‌مند شوید. هلدینگ پیشگامان با کمک به فناوران و نوآوران کشور، می‌تواند آنها را در نوآوری و تجاری‌سازی محصولات راهنمایی کند.

بر طبق مطالب گفته شده، یکی از عوامل اصلی موفقیت در راه‌اندازی و پیشرفت کسب‌وکارها، توانایی در جذب سرمایه و تأمین هزینه‌های لازم برای شروع کار است. در واقع در ابتدای کار، اکثر استارتاپ‌ها و کسب کارهای نوپا با مشکل چالش مهم مالی مواجه خواهند شد. ازاین‌رو جذب سرمایه‌گذار برای ایده استارتاپ و یافتن یک شتاب‌دهنده که توانایی راهبری و  مشاور و راهنما می‌تواند یکی از نقاط عطف رشد و پیشرفت کسب‌وکارها باشد.

جذب سرمایه اولیه استارتاپ‌ها، با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در هر روش، سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند که درصدی از سود خود را به دست آورند. این سود می‌تواند به‌صورت بازپرداخت مبلغ، درصدی از سهام، درصدی از مالکیت استارتاپ و یا موارد دیگر باشد.

اما نوآوران همیشه برای اینکه بخشی از سهام خود را در ازای دریافت کمک مالی به سرمایه‌گذار بدهند مشکلاتی دارند و برای آن‌ها مطلوب نیست؛ اما هلدینگ پیشگامان از سهام‌داری در ازای سرمایه‌گذاری پرهیز می‌کند و در ازای دریافت ضمانت‌نامه‌های متعارف به حمایت مالی و غیرمالی می‌پردازد.

طرح‌های هلدینگ پیشگامان

هلدینگ پیشگامان به حمایت و پشتیبانی از طرح‌ها و ایده‌های نوآور کارآفرین‌ها می‌پردازد. پیشگامان از طریق دبیرخانه تخصصی هلدینگ به شناسایی و ارزیابی طرح­های فناور کشور به ۳ صورت می­پردازد:

 1. ارجاع مستقیم نوآوری
  ارجاع از نمایندگی­های استانی
  طرح­های نوآور برگزیده در رویدادهای ملی و استانی

کارآفرین­ها در سراسر ایران می‌توانند هر طرح و ایده‌ای که دارند را با هلدینگ پیشگامان به اشتراک گذاشته و در مورد چگونگی اجرا و عملی‌سازی آن به مباحثه بپردازند. ازاین‌رو هلدینگ پیشگامان به‌عنوان شرکت شتاب‌دهنده استارتاپ در تلاش است تا طرح‌های کارآفرینان را به مرحله اجرا برساند.

طرح‌های کارآفرینان می‌تواند در هر حوزه فعالیتی چون صنعت، کشاورزی و دامپروری، سلامت و درمان، فناوری اطلاعات، کسب­وکار اینترنتی، آموزش، محیط­زیست و… باشد. برای مثال از نمونه طرح‌های موفق هلدینگ پیشگامان می‌توان به دستگاه ساکشن جراحی، سنسور اکسیژن خودرو، شیرهای هیدرولیک دستی، منبع انرژی استارتر بالگرد و هواپیما، دستگاه RTU دیسپچینگ جایگاه سوخت و … است.

چالش‌های هلدینگ پیشگامان

 منظور از عنوان چالش‌های هلدینگ پیشگامان، رفع چالش‌های استارتاپ و کسب‌وکارهای نوپا است. در واقع هر یک از استارتاپ‌ها در مرحله انجام فعالیت، دچار چالش‌ها و خلأهایی می‌شوند. هلدینگ پیشگامان از طریق شبکه نوآور فناوری که در سراسر کشور در اختیار دارد، می‌تواند به رفع چالش‌ها و خلأهای استارتاپ بپردازد.
در واقع این چالش‌ها از طریق مدل نوآوری باز در پیشگامان برای استارتاپ‌ها رفع خواهد شد. چرا که پیشگامان قادر بوده که از طریق شبکه ارتباطی خود به رفع چالش و خلأ موجود صنایع و زنجیره ارزش‌های موجود در کشور  بپردازد و مسیر رشد و پیشرفت آن را سرعت ببخشد.

رویدادهای تا ثریا پیشگامان

رویدادهای تا ثریا پیشگامان، در ۳ دسته رویدادهای استانی، رویدادهای ملی و رویدادهای تخصصی ارائه می‌شود. در واقع این ۳ دسته رویدادها در جهت تقویت نمایندگی شرکت شتاب‌دهنده پیشگامان در استان‌های کشور و همچنین تقویت و گسترده‌تر کردن شبکه ارتباطی شرکت با انواع استارتاپ‌ها انجام می‌شود.رویدادهای استانی تا ثریا هلدینگ پیشگامان باهدف رفع خلا و مسائل فناورانه زنجیره‌های ارزش دارای مزیت هراستان برای استارتاپ‌ها برگزار می‌شود. این رویدادهای شتاب‌دهی پیشگامان تا این زمان در بیشتر استان‌های کشور چون خراسان رضوی، زنجان، کرمان، فارس، یزد و… برگزاری شده است. از ابتدای سال تاکنون، ۹ رویداد استانی برگزار شده است.


رویدادهای ملی تا ثریا هلدینگ پیشگامان بر اساس موضوعات اولویت‌دار اقتصادی کشور باهدف تکمیل زنجیره ارزش دارای مزیت هر حوزه برای استارتاپ‌ها است. ازاین‌رو می‌توان به رویدادهای ملی کشاورزی و امنیت غذایی، تعلیم‌وتربیت، جمعیت و خانواده، سلامت – بهداشت – درمان و… اشاره کرد. همچنین رویداد ملی تا ثریا نیز به‌زودی در استان اصفهان برگزار خواهد شد.

رویدادهای تخصصی هلدینگ پیشگامان باهدف پاسخ­دهی و سرمایه‌گذاری بر روی پاسخ­های برتر در حوزه فناوری‌های آینده محور برگزار می‌شود. از جمله رویدادهای تخصصی پیشگامان می‌توان به ابر چالش اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، حمل‌ونقل الکتریکی، علوم‌شناختی، بیولوژی ترکیبی و… اشاره کرد.

کلام آخر
بر طبق مطالب گفته شده، هلدینگ پیشگامان به ارائه حمایت، پشتیبانی و هدایت انواع شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپا می‌پردازد. در واقع این هلدینگ، به‌عنوان حامی برای کسب‌وکارها  قلمداد شده و به آنها در جهت رشد و پیشرفت ایده‌ها و اجرای موفقیت‌آمیز آن کمک و راهنمایی به سزایی خواهد کرد.

شتاب‌دهنده پیشگامان که به‌نوعی شتاب‌دهنده کسب‌وکار یا شتاب‌دهنده استارتاپ نیز است در همه حوزه‌های مختلف آماده ارائه خدمات خود به‌تمامی استارتاپ‌ها، صاحبان ایده و اختراع و شرکت‌های دانش‌بنیان است تا با حمایت‌های مالی و معنوی خود خلأهای موجود در کشور را با استفاده از استعدادها و توانایی‌های بومی و داخلی پُر نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

انتهای خبر/

برچسب ها :

ناموجود

رودبارجنوب

اقتصادی