کد خبر : 3675
تاریخ انتشار : جمعه 21 اردیبهشت 1403 - 11:13

مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان رودبار جنوب:

مردم رودبار جنوب در فصل گرما مراقب عقرب گزیدگی باشند

مردم رودبار جنوب در فصل گرما مراقب عقرب گزیدگی باشند
مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان رودبار جنوب گفت: سیلاب اخیر و گرمای هوا فعالیت عقرب‌ها را افزایش می‌دهد.

دکتر احسان باقری رئیس شبکه بهداشت ودرمان رودبار جنوب در گفتگو با خبرنگار رودبار ما اظهار کرد: با توجه به افزایش فعالیت عقرب‌ها با گرم شدن هوا باید رعایت موارد ایمنی بیش از گذشته مدنظر مردم قرار گیرد.

 

وی افزود: به جهت جلوگیری و کاهش خطرات ناشی از سم عقرب بهترین راهکار و اقدام بهسازی محیط از قبیل جمع آوری نخاله‌های ساختمانی شامل سنگ، آجر و زباله از نزدیکی اماکن مسکونی، جلوگیری از بازی کردن کودکان مقارن با غروب آفتاب در بیرون از خانه، ارتفاع دادن مناسب به مقدار حداقل ۴۰ سانتیمتر درب ورودی ساختمان‌ها می‌باشد.

 

مدیر شبکه بهداشت ودرمان شهرستان رودبارجنوب، با بیان اینکه ۱۲۴۸ مورد عقرب زدگی  سال ۱۴۰۲ و ۶۰ مورد در فروردین امسال در رودبار جنوب ثبت شده است، اظهار کرد: پیشگیری از عقرب زدگی، اطلاع‌ رسانی و آگاهی دادن به مردم بسیار مهم و ضروری است.

 

وی خاطرنشان کرد: احتیاط در پوشیدن لباس و کفش در مناطق عقرب خیز و تکاندن لباس و کفش قبل از پوشیدن آن‌ها، لزوم پوشیدن کفش و اجتناب از پابرهنگی، احتیاط در محل خواب و اجتناب از فرو بردن دست بدون محافظ در زیر سنگ‌ها، حفره‌ها و سوراخ‌های فاقد دید کافی موارد مهمی است که رعایت آن‌ها الزامی است.

 

دکتر باقری در پایان گفت: در صورت عقرب زدگی درجه اول حفظ خونسردی و آرامش ، بی‌حرکت و ثابت نگه داشتن عضو گزیده شده، استفاده از بسته‌های آب سرد به مدت یک تا دو ساعت، مراجعه فوری به مراکز بهداشتی و درمانی از اقدامات اولیه عقرب زدگی است.

 

انتهای خبر/پورحیدر

رودبارجنوب

اقتصادی