کد خبر : 3608
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اردیبهشت 1403 - 10:47

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قلعه‌گنج:

تأمین اجتماعی در شهرستان قلعه‌گنج شعبه ندارد

تأمین اجتماعی در شهرستان قلعه‌گنج شعبه ندارد
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قلعه‌گنج گفت: ۳ هزار و ۵۰۰ کارگر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در این شهرستان مشغول‌ به فعالیتند اما مرکزی ندارند.

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی «رودبار ما»؛ قلعه‌گنج یکی از جنوبی‌ترین شهرستان‌های استان کرمان و هم‌مرز با هرمزگان است که محرومیت‌های مختلفی دارد و این مشکلات دامن‌گیر قشر کارگر این منطقه نیز شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی قلعه گنج در این زمینه گفت: ۳ هزار و ۵۰۰ کارگر تحت پوشش بیمه تأمین‌اجتماعی در این شهرستان مشغول‌ به فعالیت هستند اما قلعه‌گنج شعبه تأمین‌ اجتماعی  ندارد و راه‌اندازی این مرکز در شهرستان یک نیاز است.

ایوب شهدوستی افزود: البته بسیاری از کارگران جوان قلعه‌گنجی در جزایر کیش و قشم کار می‌کنند که تعداد آنها در آمار این شهرستان محاسبه نشده است.

وی ادامه داد: کل کارگرانی که در شهرک صنعتی شهرستان قلعه‌گنج در ۱۲ ماه سال کار می‌کنند ۳۰ نفر هستند درحالی‌که کارگران فصلی که در زمان فعالیت کارخانجات رب‌گوجه فعال هستند به حدود ۲۰۰ نفر می‌رسد.

شهدوستی بیان کرد: یک کارخانه تولید کولر در شهرک صنعتی قلعه‌گنج هم به‌دلیل اینکه نتوانست مواد اولیه را تهیه کند تعطیل و کارگران آن سال گذشته با فشار بازرس، بیمه شدند اما حدود ۲۰ نفر از کارگران این کارخانه به بیکاری رسیدند.

نبود آموزش و ایمنی

این مسئول با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مسائل دیگر در حوزه کارگری قلعه گنج، نبود آموزش و ایمنی در محیط کار است یادآور شد: قلعه‌گنج اداره فنی‌و‌حرفه‌ای ندارد تا آموزش‌های لازم در خصوص حرفه و کسب‌و‌کار را به افراد ارائه کند به‌همین دلیل یکسری حرفه‌ها در قلعه‌گنج وجود ندارد لذا مجبوریم از خارج از شهرستان، نیروی کار حرفه‌ای تامین کنیم.

وی افزود: نیروی تعمیرات و تجهیزات شهرک صنعتی و کارگر ماهر برای برق شهرک صنعتی از جمله نیروهای مورد نیازی هستند که اگر اداره فنی‌و‌حرفه‌ای در شهرستان قلعه گنج وجود داشت و دوره‌های تخصصی برگزار می‌کرد شاید بخش مهمی از این کمبودها جبران می‌شد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قلعه‌گنج تأکید کرد: آموزش، مهم‌ترین اصل برای ورود به بازار کار است که کارگران قلعه‌گنجی از آن بی‌بهره مانده‌اند.

وی ادامه داد: سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در شهرستان قلعه‌گنج تعداد ۸۰ پرونده در خصوص شکایت کارگر و کارفرما در اداره کار پیگیری شد که در این زمینه ۱۵۰ میلیارد ریال بازگشت حقوق و دستمزد داشتیم که با صدور احکام قضایی و دیوان عدالت اداری انجام شد.

کارگران ساختمانی بیمه ندارند

شهدوستی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین قشر کارگری قلعه گنج، قشر کارگران ساختمانی محسوب می‌شوند که تشکل و بیمه ندارند زیرا به‌صورت روزمزد حقوق دریافت می‌کنند.

وی گفت: سال ۱۴۰۲ یک مورد مرگ به‌علت حوادث ناشی از کار و دو مورد نقص و قطع عضو ناشی از حوادث کار در قلعه‌گنج داشتیم که به‌علت نداشتن آموزش‌های لازم و نبود ایمنی کار رخ داد.

شهدوستی افزود: باید موارد ایمنی کار در کارگاه‌های کسب‌وکار قلعه‌گنج رعایت شود اما متاسفانه اداره کار شهرستان هم بازرس کار ندارد که این موارد را پیگیری کند.

وی بیان کرد: حق و حقوق بیمه بسیاری از کارگران قلعه‌گنج در مراکز تامین‌اجتماعی مرکز استان پرداخت می‌شود که ۸۰ نفر از کارگران اداره برق این شهرستان از آن جمله‌ هستند لذا با تقویت مراکز اداری و خدمات رسان این شهرستان، مشکلات کارگری منطقه کمتر و توانمندسازی، همچنین تربیت نیروهای ماهر نیز بیشتر خواهد شد.

قلعه‌گنج در ۴۲۰ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتهای خبر/

برچسب ها :

ناموجود

رودبارجنوب

اقتصادی