کد خبر : 1809
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 مهر 1402 - 9:18

یاداشت؛

طوفان الاقصی، عملیاتی که در زمان طلایی رخ داد

طوفان الاقصی، عملیاتی که در زمان طلایی رخ داد
عملیات طوفان الاقصی درست زمانی انجام گرفت که اسرائیلی‌ها مشغول تعطيلات آئينی و انجام مراسم عيدغفران بودند و درگيريی‌های داخلی ميان موافقان و مخالفان نتانياهو جريان داشت.

به گزارش خبرنگار رودبار ما، ۷۶ سال پیش در ۱۵ می سال ۱۹۴۸ گروهک‌ها و سازمان‌های جنایتکار صهیونیست دست به جنایتی وحشیانه علیه ملت فلسطین زده و سرزمین آنان را اشغال کردند؛ جنایتی که به روز نکبت معروف شد.

در آن زمان اشغالگران صهیونیست مرتکب بیش از ۷۰ جنایت وحشیانه در حق ملت فلسطین شدند و طی آن بیش از ۵۳۱ شهر و روستا ویران شد و ۷۷۴ روستای دیگر به تصرف اشغالگران درآمد و بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از سرزمین و خانه خود آواره شدند.

حال با گذشت بیش از هشت دهه از اشغال این سرزمین تاریخ ورق خورده است و کودکان فلسطینی بزرگ و قوی شده‌اند.

روزهایی که اکنون در آن هستیم به آینده منطقه شکل بهتری خواهد داد، نیروهای مقاومت فلسطین ظرف چند ساعت انبوهی از محاسبات و معادلات رژیم قدرتمند غاصب صهیونیستی را دود کردند به هوا رفت، آتش از همان جایی شعله ور شده که گمان می‌کردند برای همیشه خاموش شده است.

عملیات شگفت‌انگیز و بی‌سابقه‌ی جبهه مقاومت فلسطینی در واقع حمله‌ای بزرگ و تاریخی به محاسبات دشمن صهیونیستی است به طوری که هیمنه دروغین و پوشالی رژیم جعلی در ‌هم شکسته شد و برای نخستین بار است، که چنین ضربه‌ای طی هشت دهه اشغال به آن‌ها وارد شده است. جنگ البته تازه آغاز شده و بسیاری شگفتی‌ها در راه خواهد بود. اسرائیل هنوز نتوانسته تلفات که در چند ساعت با آن مواجه شد، حتی فهرست کند.

طی ماه‌های اخیر رژیم جعلی توهمات زیادی را در سر داشت به طوری که اقدام به تخریب منازل فلسطین اشغالی کرده بود و گمان می‌کرد که می‌توانند خانه‌ها را در قدس غصب کنند و هر اسرائیلی بتواند همین‌طور که در خیابان راه می‌رود مسلمانان را به صرف یک ظن ساده به قتل برساند و راه خود را بکشد و برود، این داستان هر روزه در قدس بود.

اسرائیل محاسبه کرده بود که کار در غزه تمام است و کسی در حماس اراده جنگیدن ندارد. گمان می‌کردند اختلاف میان گروه‌های مقاومت در اوج است و جهاد تنها مانده. حساب کرده بودند که قطر و مصر واقعا حماس را مهار و اراده جنگی آن را سرکوب کرده‌اند.

در همین هنگام شیر مردان جبهه مقاومت فلسطینی تمام محاسبات آنان را به هم ریخت و همه توهمات زدوده شد.

در ماه‌های گذشته یکی دیگر از توهمات رژیم جعلی این بود که می‌تواند مسجدالاقصی را حقیقتا ویران کند و معبد خویش را بر ویرانه آن بسازد. تیمی از رادیکال‌های اسراییل که اکنون بر سرکارند عزم خود را جزم کرده بودند که به زودی دیگر چیزی به نام مسجد الاقصی وجود نداشته باشد.

بر  همین اساس، محاسبه دیگر اسراییل این بود که می‌تواند به دوران نخستین اشغال و کشتار بازگردد.

نیروهای مقاومت فلسطین در یک عملیات با نام «طوفان الاقصی» ضمن عبور از مرزهای غزه و ورود به شهرک‌های اشغالی، هزاران راکت و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کردند، در واقع آن‌ها در یک عملیات ترکیبی صهیونیست‌ها را غافلگیر کردند، چون بسیاری از آن‌ها مشغول تعطیلات آئینی و انجام مراسم عیدغفران بودند.

عملیات طوفان الاقصی همه محاسبات تل‌آویو را به‌ هم ریخت و شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که جلسه کابینه امنیتی این رژیم بدون نتیجه مشخصی پایان یافت. در واقع تل‌آویو از یک سو با بحران شکاف و اختلافات داخلی هم رو‌به‌رو است.

در واقع نیروهای فلسطینی زمان طلایی را برای انجام حملات زمینی، موشکی، دریایی و سایبری خود انتخاب کردند. این نبرد در زمانی آغاز شد که درگیریی‌های داخلی میان موافقان و مخالفان نتانیاهو جریان داشت و از همین رو نیز جلسه امنیتی اضطراری آنان در تل‌آویو تا ساعت‌ها پس از آغاز جنگ بی‌نتیجه پایان یافت.

عملیات طوفان الاقصی از چند جهت اهمیت دارد.

۱.نخستین عملیات ترکیبی گروه مقاومت فلسطینی(دریایی، موشکی، هوایی، زمینی، و سایبری)

۲. وسعت بالا و محدوده‌ی عملیات

۳.موضع آفندی گروه‌های مقاومت و پدافندی رژیم صهیونیستی

۴. ضعف سامانه‌های پدافندی رژیم گنبد آهنین و سامانه فلاخن داوود(هک و عدم فعالیت)

۵. بروز ضعف و ناتوانی رژیم صهیونیستی در ابعاد نظامی

۶.به دست گرفتن کنترل برخی از شهرک‌های صهیونیستی برای اولین بار

۷. شکست برنامه های عادی سازی روابط کشورهای منطقه با اسرائیل

ان شاءالله پیروزی نهایی جوانان فلسطینی نزدیک است و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید.

انتهای خبر/پورحیدر

برچسب ها :

ناموجود

رودبارجنوب

اقتصادی