کد خبر : 1466
تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 مرداد 1402 - 11:27

باور قلبی به خدا، تحمل رنج‌های اسارت را آسان ساخت

باور قلبی به خدا، تحمل رنج‌های اسارت را آسان ساخت
آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضی‌ترین کسان به قضای الهی بودند و سینه‌هایی فراخ‌تر از اقیانوس داشتند که از همه جا و همه کس بریده و به خدا پیوسته بودند.

به گزارش رودبار ما، بیست و ششمین روز از مرداد ماه یادآور بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن در سال ۱۳۶۹ و فرصتی برای مرور رشادت‌های این غیور مردان است.

سال ۱۳۶۹ سالی پر تلاطمی برای مردم ایران بود، در گرماگرم تابستان، روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ بالاخره جمهوری اسلامی ایران با سربلندی توانست رزمندگانی را که مجاهدانه از دین و شرف و خاک کشور دفاع کرده بودند و در دست دشمن اسیر شده بودند، به وطن بازگرداند.

روز ۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، میهن اسلامی شاهد حضور اولین گروه آزادگان سرافرازی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌ها و اسارت‌گاه‌های رژیم بعث عراق، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند. ستاد رسیدگی به امور آزادگان که در ۲۲ مرداد ۶۹ تشکیل شده بود، تبادل حدود ۵۰ هزار آزاده را با همین تعداد اسیر عراقی و با هماهنگی دستگاه‌های دیگر برعهده گرفت. با این تفاوت که اسرا آن‌ها نظامی بودند و اسرای ما بیشتر بسیجی و غیرنظامی.

آزادگان، با ایمان راسخ خود در برابر همه فشارهای جسمی و روحی دشمنان ایستادند و روابط اجتماعی جامعه کوچک اردوگاهی خود را بر پایه اخلاق حسنه بنا نهادند و از شکنجه‌های مزدوران بعث هراسی به خود راه ندادند.

 آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضی ترین کسان به قضای الهی بودند و سینه‌هایی فراخ‌تر از اقیانوس داشتند که از همه جا و همه کس بریده و به خدا پیوسته بودند، آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسیات رهایی یافته بودند.

حجت‌الاسلام و المسلمین اکبر افشارمنش امام جمعه رودبار جنوب در گفت‌و‌گو با خبرنگار رودبار ما ضمن تبریک ۲۶ مردادماه سالروز بازگشت آزادگان گفت:  آنچه در تاریخ اسارت رخ داده است با هیچ تحلیلی و از نگاه هیچ سیاست مدارو چهره‌ای علمی قابل فهم و درک و دریافت نیست مگر آنکه آن انسان هوشمند در درون خانواده آزادگان باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه نمود که آزادگان ما در دست رژیمی بیرحم و بیرحم‌تر از آن نیروهای آن رژیم گرفتار بودند که هیچ گاه قابل تفسیر نبوده و نیست، همه می‌دانند که آن‌ها با مردم خود چه کردند چه برسد با آزادگان ما آن هم در سیاه چال‌های تاریک و اردوگاه‌های سرد که خدا را شکر به دست  آزادگان ما حماسه‌ای خلق شده است که استثناءهای سیاست است که اگر با دیانت آن را نگاه کنیم اوج باور راستین به خدا و قیامت است و اگر با اخلاق به تحلیل قرار گیرد زیباترین فضائل اخلاقی را در خود جا داده است.

حجت الاسلام افشارمنش با بیان این که اسرای ما را جز جهاد در راه خدا هیچ چیز دیگری صبور نمی‌کرد، اظهار کرد: اوج وفاداری به نظام قطعا تنها دلیل این بزرگواران بود که چنین حماسه‌ای را رقم زدند که در هیچ کجای دنیا مانندش را نخواهیم دید.

انتهای خبر/پورحیدر 

برچسب ها :

ناموجود

رودبارجنوب

اقتصادی